Kasko Araçların Deprem Hasarını Karşılar Mı?

Eti Hukuk & Danışmanlık Ofisi
(İçeriği görüntülemek için sağdaki butona tıklayın.)

Yazı İçeriği

Sigorta şirketinizin deprem dolayısıyla araçlarınızda oluşan hasarı ödeme durumu poliçe kapsamına göre değişkenlik göstermektedir. Bu durumda kasko poliçenizi bir uzmana inceletmenizi tavsiye ederiz. Ofisimizin e-posta hesabına veya whatsapp hattımıza gönderdiğiniz kaskoların teminat kapsamlarını ücretsiz şekilde bize inceletip danışabilirsiniz.

Aracınız için yaptırdığınız kaskoya ait kasko poliçenizin kapsamında deprem zararları bulunmuyorsa aracınızda depremden dolayı gerçekleşen hasarlardan dolayı sigorta şirketlerinden ödeme alamazsınız. (Ancak bazı durumlarda idarenin (belediye, valilik vs.) veya özel kişilerin (müteahhit, denetim şirketi vs.) sorumluluğuna gidilebilmektedir.)

Kasko ve zorunlu trafik sigortaları birbiriyle sıkça karıştırılan kavramlardır. Deprem ve diğer doğal afetlerden doğan zararlar zorunlu trafik sigortası kapsamında yer almamaktadır.

Eğer deprem hasarları kasko poliçenizin kapsamı içerisinde ise sigorta şirketinize aracınızda oluşan hasarlardan dolayı başvurabilirsiniz. Sigorta şirketiniz sizlere kasko poliçesinin limit değeri kadar ödeme yapacaktır. Kasko poliçesindeki limiti aşan zararlardan sigorta şirketi sorumlu değildir. Örneği 450.000,00 TL hasar limiti olan bir kaskonuz olduğunu ve sizin zararınızın 550.000,00 TL olduğunu var sayalım. Sigorta şirketiniz size söz konusu hasardan dolayı yalnızca 450.000,00 TL ödeme yapacaktır. Yine aynı örnekte zararınızın 450.00,00 TL değil de 300.000,00 TL olduğunu varsayarsak sigorta şirketiniz size yalnızca 300.000,00 TL ödeme yapacaktır.

Kasko Poliçenizin Kapsamında Neler Olabilir?

  • Aracınızın anahtarını kaybetmeniz
  • Aracınızın anahtarını çaldırmanız
  • Aracınızın deprem dolayısıyla gördüğü fiziksel hasarlar
  • Aracınızın yanması
  • Aracın yetkisiz kişiler tarafından çekilip çalınması

Sigorta poliçenizin kapsamında yer alabilecek durumlardır.

Sigorta şirketinize kasko ödemesi başvurusu yapmak için ofisimize başvurabilirsiniz. Ayrıca sigorta şirketiniz yaptığınız başvuruya rağmen kasko kapsamında size hiçbir ödeme yapmadıysa veya yeteri kadar ödeme yapmadıysa ofisimize başvurarak dava yoluyla kasko kapsamı dâhilindeki ödemelerinizi sigorta şirketinden tahsil edebilirsiniz.

(Bu yazı Av. Muhammed Yiğit ARICI tarafından yazılmıştır.)

Paylaş :
0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
POPÜLER YAZILAR